Как защитить свои права при обыске?

Уголовное право
Семененко Евгений
06.04.2021
Юридические услуги - Как защитить свои права при обыске?

Право на недоторканність житла є одним із основних особистих прав громадян. Конституція України (стаття 30), Кримінальний процесуальний кодекс (стаття 13) та низка міжнародно-правових актів містять норму, відповідно до змісту якої – кожному гарантується недоторканність житла.

Попри це, правоохоронці доволі часто здійснюють різноманітні зловживання при проведенні обшуку, користуючись необізнаністю осіб, у житлі яких проводиться така процесуальна дія.

Виникає питання: як цьому запобігти?

Давайте розберемось, на що необхідно звернути увагу при проведенні правоохоронними органам обшуку Вашого житла. Перш за все, варто пам’ятати про такі основні моменти.

  1. Детальне ознайомлення з ухвалою суду про обшук. Ухвала суду про дозвіл на обшук житла є єдиною підставою для проведення обшуку і дозволяє проникнути в таке житло лише один раз (для повторного проникнення потрібна нова ухвала). Відповідно, відсутність такої ухвали унеможливлює проведення обшуку.

Ухвала суду має бути обов’язково пред’явлена особі, у житлі якої проводиться обшук, чи іншій присутній у житлі повнолітній особі та надана копія, у разі відсутності особи – копію ухвали залишають на видному місці.

У цьому аспекті радимо звернути увагу на зміст ухвали суду щодо:

  • строку дії ухвали (не більше 1 місяця з дня постановлення ухвали; якщо строк закінчився – відпала правова підстава проведення обшуку);
  • адреси проведення обшуку (перевірте точність даних щодо житла, у якому проводиться обшук);
  • переліку речей, документів та осіб, яких планується відшукати (необхідність чіткого визначення речей, у тому числі їх родових та індивідуальних ознак, пов’язана також з подальшою долею таких речей, адже якщо вони не входили до переліку речей, щодо яких надано дозвіл, то набувають статусу тимчасово вилучених і щодо них КПК встановлена окрема процедура). Вилучення речей, не передбачених в ухвалі, – підстава для оскарження.

Крім того, обшук має проводитися у час, коли завдається найменша шкода звичайним заняттям особи. Для слідчих розшукових дій це період часу з 6 до 22 години, у нічний час – у виняткових випадках.

Можливість проведення обшуку без ухвали суду передбачена лише у виняткових випадках: рятування життя людей та майна; переслідування осіб; припинення злочину, що загрожує життю.

  1. Коло учасників. Обов’язковими суб’єктами проведення обшуку є слідчий/прокурор. Можуть бути запрошені потерпілий, підозрюваний, та інші учасники кримінального провадження, також можуть залучатися спеціалісти. Обов’язковою є присутність двох понятих. Поняті – незацікавлені особи, що усвідомлюють зміст дій (не можуть бути правоохоронці, недієздатні, неповнолітні, особи у стані алкогольного сп’яніння тощо).
  1. Необхідність заручитися правовою підтримкою адвоката. КПК встановлює, що допуск адвоката чи захисника має здійснюватися незалежно від стадії виконання слідчої дії. Звісно, залучення захисника при проведенні обшуку є лише правом особи, однак такі дії допоможуть уникнути зловживань з боку правоохоронців та забезпечити реальний захист прав та законних інтересів особи. Недопуск адвоката матиме наслідком визнання доказів, отриманих у ході обшуку, недопустимими. Окремо слід пам’ятати про правила обшуку самої особи – у такому випадку правоохоронці мають чекати 3 години на приїзд адвоката.
  1. Обов’язковість аудіо- та відеофіксації правоохоронцями. Відповідні записи у подальшому долучаються у якості додатків до протоколу. Фіксація ходу проведення обшуку є додатковою гарантією уникнення порушення ваших прав. Відсутність такої фіксації – визнання доказів недопустимими. Ви також можете скористатися правом безперешкодного фіксування ходу обшуку.
  1. Ознайомлення з протоколом обшуку перед підписанням. Протокол обшуку фактично містить результат обшуку. До протоколу обшуку заносяться усі відомості, отримані у ході обшуку; заяви осіб, присутніх при обшуку.

Що ж робити, якщо в протоколі обшуку міститься інформація, що не відповідає дійсності? У такому випадку Ви можете викласти свої зауваження та доповнення до протоколу перед підписом. Також Ви маєте право відмовитися підписати протокол – письмові пояснення причин такої відмови.

  1. Право на оскарження. Будь-яку слідчу розшукову дію, проведену з порушенням процедури або ж з порушенням норм матеріального права, можна оскаржити. Унаслідок цього, докази, отримані в результаті проведення таких дій, будуть визнані судом недопустимими. У цьому питанні не обійтись без кваліфікованої допомоги адвокатів нашого адвокатського об’єднання.

     Сподіваємося, зазначені нами поради допоможуть Вам мінімізувати втрати під час обшуку та ефективно оскаржувати усі порушення зі сторони правоохоронних органів, допущені у ході обшуку.