Легалізація електронних грошей в Україні

02.02.2023
Юридичні послуги - Легалізація електронних грошей в Україні

📝Президент України Володимир Зеленський 31 січня 2023 року підписав закон про використання в Україні електронних грошей.

💸Закон регулює оборот електронних грошей, а також прирівнює електронні гаманці користувачів до рахунків у банках.

❓Що під собою являє поняття «електронні гроші»?

✅Законом України «Про платіжні послуги» ст. 1 визначено, що електронні гроші – це «одиниці вартості, що зберігаються в електронному вигляді, випущені емітентом електронних грошей для виконання платіжних операцій (…), які приймаються як засіб платежу іншими особами, ніж їх емітент, та є грошовим зобов’язанням такого емітента електронних грошей».

Особливість українських електронних грошей в тому, що їх емітентом може бути тільки банк резидент, тому на сьогодні PayPal, WebMoney та інші системи не можуть безпосередньо бути емітентами електронних грошей.

📌Серед українських платіжних систем, в яких емітуються електронні гроші, найбільш поширені такі: Maxi, Global Money, Простір (НСМЕП), електронні гаманці на картах Visa, MasterCard.

❗️Варто відмітити, що електронні гроші та криптовалюта – різні поняття, не варто їх плутати.

🤔Що передбачає новий закон?

▫️Закон позбавляє бізнес обов’язку щодо надання в паперовій формі оригіналів підтверджувальних документів по операціях з корпоративними платіжними картками (протягом 30 днів), надаючи можливість подання підтверджувальних документів у електронному вигляді.
Раніше електронний варіант документів не приймався податковою службою, а представники бізнесу далеко не завжди мають можливість протягом 30 днів фізично подати документи.

◾️З’явиться можливість сплатити електронними грошима податки та збори, комунальні послуги (у разі якщо постачальник послуг їх прийматиме), розрахуватися за відвантажені товари (виконані роботи, надані послуги). Але йдеться про платників єдиного податку І-ІІІ групи.

▫️Спрощується порядок звітування про відрядження працівників – якщо працівник не знімає готівку, треба лише виписка за рахунком та підтверджувальні документи (за наявності); звітувати перед Податковою треба за умови використання підзвітною особою готівки (крім добових витрат). Такий звіт можна буде складати довільно (однак мають бути обов’язкові реквізити, визначені законодавством) та подавати у паперовій або в електронній формі.

Також було продовжено термін переліцензування операторів платіжних послуг з 1 лютого до 1 травня 2023 року.

💡На час війни обіг електронних грошей в Україні буде обмежено, тому скористатись такими можливостями можна буде після скасування воєнного стану.