Розмір моральної шкоди: чи враховувати суди глибину і тривалість моральних страждань потерпілого

Кримінальне право
Дєдов Євгеній
02.12.2020
Юридичні послуги - Розмір моральної шкоди:  чи враховувати суди глибину і тривалість моральних страждань потерпілого

Верховний суд України Постановою від 25 серпня 2020 р. по справі № 372/3192/18 дійшов висновку, що сталою судовою практикою визначено, розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.

Натомість, Верховний суд зазначив, що визначаючи розмір заподіяної моральної шкоди у сумі 10 тис. грн, суд першої інстанції своє рішення не мотивував, обмежившись висновком, що таке відшкодування відповідатиме вимогам розумності та справедливості.

Змінюючи вирок у частині визначення розміру грошового відшкодування моральної шкоди, апеляційний суд врахував, що розмір відшкодування, який визначений судом першої інстанції, не відповідає ступеню моральних страждань малолітнього потерпілого.

Зокрема, судом не враховано, що малолітній був побитий дорослим, що неминуче викликає у нього в подальшому страх насильства, побої були нанесені, в тому числі і у область обличчя, потерпілий проходив відповідне лікування, що призвело до зміни його звичайного укладу та способу життя і навчання.

Тобто, Колегія суддів Верховного суду вказала, що врахувавши глибину і тривалість моральних страждань потерпілого, апеляційний суд, відповідно обставин справи  обґрунтовано визначив розмір відшкодування моральної шкоди, що відповідає вимогам розумності та справедливості.

Отже, виходячи з позиції Верховного суду, суди повинні враховувати всі обставини, та глибину моральних страждань потерпілого, при визначенні розміру моральної шкоди.

 

 

Якщо у Вас виникли додаткові питання, для отримання консультації телефонуйте: + 38 (044) 259 71 59  та/або пишіть: yurisvest@gmail.com