Страховий випадок: як стягнути суму ушкоджень з винного?

Адміністративне право
Ішутко Сергій
13.01.2021
Юридичні послуги - Страховий випадок: як стягнути суму ушкоджень з винного?

     Законом України “Про страхування” передбачено, що страховий випадок це подія, передбачена договором страхування або законодавством, яка відбулася і з настанням якої виникає обов’язок страховика здійснити виплату страхової суми (страхового відшкодування) страхувальнику, застрахованій або іншій третій особі.

     Статтею 29 Закону України «Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» зазначено, що в зв’язку з пошкодженням транспортного засобу відшкодовуються витрати, пов’язані з відновлювальним ремонтом транспортного засобу з урахуванням зносу.

     Але сума, яка нараховується страхова компанія, досить часто не відповідає реальній вартості відновлення пошкодженого автомобіля.

     З метою визначення вартості завданих збитків, експерт страхової компанії здійснює виїзд до пошкодженого автомобіля, в подальшому – оглядає його, і складає звіт про визначення вартості матеріального збитку, завданого власнику транспортного засобу.

     Заздалегідь розуміючи, що страхова компанія зменшить суму страхової виплати, вже на етапі оцінки автомобіля експертом страхової, Ви повинні надати свої заперечення при огляді авто експертом. Про це свідчить судова практика, зокрема практика Київського апеляційного суду в Постанові від 7 квітня 2020 по справі №752 / 21192/17. Під час огляду авто, ви можете залучити незалежного експерта зі свого боку, розуміє тонкощі і нюанси проведення огляду пошкодженого автомобіля.

     Наступним етапом буде складання звіту страховою компанією, в якому відображена точна сума, виплатить страхова компанія винуватця. Якщо ви не згодні з сумою, запропонованою страховою, вам необхідно про це повідомити письмово страхову компанію, і самостійно замовити товарознавча експертиза автомобіля, з метою визначення реальної суми завданих збитків.

     Після дій, передбачених вище, Вам, як водієві необхідно звернутися до відповідних установ (Фонд державного майна України, або приватні установи), з метою проведення рецензування висновку експерта страхової. Встановити, чи відповідає звіт страхової вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна та містить він недалеко, що вплинули на достовірність оцінки. Найчастіше, звіт страхової компанії не відповідає вимогам нормативно-правових актів з оцінки майна.
(Рішення Голосіївського районного суду міста Києва від 12.03.2019 року у справі № 752/16609/18).

     Фактично, при правильній послідовності дій, буде два звіти: звіт від страхової компанії, а також звіт, зроблений на ваше замовлення, рецензія на звіт страхової, документи, що підтверджують вартість відновлювальних робіт по ремонту транспортного засобу і факт оплати таких робіт (в разі, якщо після проведення всіх оглядів, вами було самостійно здійснено ремонт авто).

     Маючи відповідні документи, Вам необхідно написати звернення в страхову компанію винуватця, з метою виплати різниці між фактичним розміром шкоди / сумою, вказаною в звіті на ваше замовлення, і страховою виплатою (страховим відшкодуванням).

     Отже, якщо страхова компанія Вам відмовить у виплаті такої різниці, необхідно звертатися до суду за захистом своїх прав. Відповідачем буде виступати страхова компанія винуватця в межах ліміту відповідальності. У разі, якщо сума збитку перевищує ліміт відповідальності – потрібно вже звертатися з позовом як до страхової, так і до винуватця ДТП.

 

Якщо у Вас виникли додаткові питання для отримання консультації телефонуйте: + 38 (096) 01 611 12 і / або пишіть: yurisvest@gmail.com