Деолігархація: що це таке?

Корпоративне право
Семененко Євген
08.06.2021
Юридичні послуги - Деолігархація: що це таке?

     

Нещодавно в українському лексиконі з’явилось нове слово, точніше нова «гарна» цифра законопроекту, про який сто відсотків будемо говорити, та про який будемо чути довго. 🤷🏻‍♂️

💁🏻‍♂️ Президент України подав на розгляд народним депутатам законопроект про деолігархізацію – проект Закону України «Про запобігання загрозам національній безпеці, пов’язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів)» №5599.

    Останній розроблено з метою визначення правових та організаційних засад функціонування системи запобігання загрозам національній безпеці, пов’язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну та політичну вагу в суспільному житті (олігархів), та пов’язаних із ними осіб, змісту та порядку застосування відповідних заходів реагування.

    На сьогодні 👇🏻

1️⃣ Проект Закону містить 10 статей.
2️⃣ У разі його прийняття закон буде введений у дію через 6 місяців з дня набрання ним чинності, а через 10 років — втратить чинність (тобто, можна його вважати строковим, якщо не буде інших змін щодо строку).
3️⃣ Законопроект передбачає створення Реєстру олігархів.
4️⃣ Щоб особу визнали олігархом, вона має відповідати трьом із чотирьох критерій:

🔸 брати участь у політичному житті
🔹 мати значний вплив на засоби масової інформації
🔸 бути кінцевим бенефіціарним власником (контролером) природної монополії або бізнесу, що займає монопольне (домінантне) становище на одному з ринків протягом мінімум року;
🔹 загальна вартість активів перевищує один мільйон прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року (це приблизно понад 2,2 мільярда гривень або понад 80 мільйонів доларів).

5️⃣ Рішення про визнання особу олігархом буде прийматися РНБО на підставі подання КМУ, члена РНБО, НБУ, СБУ або АМКУ.
6️⃣ Після визнання людини олігархом її будуть вносити до відповідного реєстру на сайті РНБО. Доступ до нього буде публічним.
7️⃣ Особам, які включені до Реєстру,

ЗАБОРОНЯТИМЕТЬСЯ:

❌ здійснювати внески (прямо або опосередковано через інших осіб) на підтримку політичних партій відповідно до Закону України «Про політичні партії в Україні»;
❌ бути покупцем (бенефіціаром покупця) у процесі приватизації об’єктів великої приватизації;
    ☝🏻 крім того, такі особи будуть зобовʼязані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

8️⃣ Рішення про виключення з Реєстру прийматиметься РНБО, у випадку встановлення факту відсутності у такої особи не менше двох ознак, визначених законопроектом.
9️⃣ Вводиться поняття декларації про контакти, яка подаватиметься публічним службовцем у випадку контакту такого службовця, з особою, включеною в Реєстр олігархів, або її представником.

    Отож, будемо слідкувати за подальшими кроками проекту Закону України «Про запобігання загрозам національній безпеці, пов’язаним із надмірним впливом осіб, які мають значну економічну або політичну вагу в суспільному житті (олігархів)» №5599, бо положення які передбачені законодавцем зараз у проекті, будуть контролювати дії олігархів, що є гарним важелем для держави.