Хештег, як торгова марка: можливо чи ні?

Цивільне право
Дєдов Євгеній
27.05.2021
Юридичні послуги - Хештег, як торгова марка: можливо чи ні?

     Всі ми бачимо хештеги кожен день в різних соціальних мережах. Але чи може хештег використовуватись не лише в цілях популяризації чогось, а й в якості торговельної марки ? 🤔
Спробуємо розібратись🙌🏻

Цікаво, що в поєднанні з назвою продукту хештег може виконувати такі самі функції, що й торговельна марка.

     Вперше про таку можливість почали говорити в США, зокрема, Відомство по патентам і товарним знакам США (USPTO) зазначало, що знак, який включає символ хештегу («#») або сам термін «hashtag» може бути зареєстрований в якості торговельної марки у тому випадку, якщо такий знак ідентифікує джерело товарів або послуг заявника»

‼️Але до USPТО потрібно подати докази того, що Ви використовуєте чи маєте намір використовувати торгову марку з хештегом для просування власних товарів і послуг‼️
В США у такий спосіб були успішно зареєстровані наступні торгові марки, які містять символ хештегу: # smilewithacoke (The Coca-Cola Company), # McDstories (McDonalds) i # makeitcount (Nike).

     🤔А як це регулюється в Україні ? 🤔
Чинне законодавство не містить жодного посилання на термін “хештег”. Відповідно до ч. 2 ст. 5 Закону України “Про охорону прав на знаки для товарів і послуг”, об’єктом торговельної марки може бути ! будь-яке позначення або будь-яка комбінація позначень.

     Такими позначеннями можуть бути, зокрема, слова, у тому числі власні імена, літери, цифри, зображувальні елементи, кольори, форма товарів або іх пакування, звуки.
Тобто, символ чи термін хештегу у поєднанні зі словом/словосполученням МОЖЕ✔️ бути зареєстроване (за винятком випадків, передбачених ч. 2 ст. 6 вищезгаданого Закону (зокрема, коли ТМ не має розрізняльної здатності; може ввести в оману щодо товарів чи послуг, зокрема щодо іх властивості, якості або географічного походження тощо).

     В підсумку, зареєструвати хештег як торговельну марку можна, але це досить нове для України явище і невідомо, що буде на практиці.