Коли автотехнічна ескпертиза є обов*язковою?

Адміністративне право
Поліщук Василій
28.01.2021
Юридичні послуги - Коли автотехнічна ескпертиза є обов*язковою?

     24 листопада 2020 р. Верховний Суд колегією суддів Касаційного кримінального суду у справі №732/138/18 відмовив у задоволенні касаційної скарги сторони захисту, вказавши, що доводи про необґрунтованість висновків суду щодо допущення засудженим порушень вимог ПДР є неприйнятними через відсутність висновків експертизи, якою б це було встановлено. Особу засуджено за ч. 3 ст. 286 КК України.

     В аналогічних за змістом касаційних скаргах засуджений та його захисник зазначали про відсутність у матеріалах кримінального провадження автотехнічної експертизи, якою б, зокрема, було встановлено наявність порушень засудженим вимог ПДР.

     Верховний Суд вказав, що у справах про порушення правил безпеки дорожнього руху або експлуатації транспорту особами, які керують транспортними засобами, призначення судових автотехнічних експертиз є загальною практикою, оскільки для з’ясування обставин ДТП у багатьох випадках необхідні відповідні спеціальні знання. Разом із тим, за змістом ч. 2 ст. 242 КПК України призначення таких експертиз не є обов’язковим. У деяких випадках обставини ДТП можуть бути встановлені на підставі дослідження сукупності інших доказів.

     У цьому кримінальному провадженні суд обґрунтував свій висновок про перевищення засудженим дозволеної швидкості руху в межах населеного пункту, що призвело до ДТП, на підставі сукупності інших допустимих і належних доказів, які були досліджені і які б дозволили суду першої інстанції встановити обставини ДТП відповідно до стандарту доказування «поза розумним сумнівом».

     Отже, якщо, сторона захисту ні під час досудового розслідування, ні під час судового розгляду не заявляла клопотання про призначення і проведення у справі автотехнічної експертизи, вона не позбавлена можливості це зробити.