Компенсація за зруйноване та пошкоджене майно

28.02.2023
Юридичні послуги - Компенсація за зруйноване та пошкоджене майно

🇺🇦Верховна Рада України прийняла законопроект, який передбачає створення державного реєстру пошкодженного та знищенного війною майна та порядок компенсації за нього від Держави.

❔Хто зможе отримати компенсацію

▪️власники квартир, інших житлових приміщень, приватних, садових та дачних будинків;
▫️замовники будівництва приватних, садових та дачних будинків (фізособи);
▪️фізособи, які здійснили інвестування/фінансування будівництва;
▫️члени житлових кооперативів, які викупили житло, але не оформили право власності на нього;
▪️спадкоємці вищевказаних осіб.

❕До того ж,  право на таку компенсацію мають ОСББ, управителі, ЖБК. Застосовується у випадках відновлення спільного майна багатоквартирного будинку.

🔶Основні новації:

🔸Компенсації надаватимуть виключно за майно (пошкоджене/зруйноване) з 24 лютого 2022 року
🔸Діє протягом трьох років після припинення або скасування воєнного стану на території, де такий об’єкт знаходиться (знаходився).
🔸На об’єкти, які на дату введення воєнного стану були на тимчасово окупованій території, Закон не поширюється.
🔸 Особи із санкційних списків, із судимістю за вчинення злочинів проти основ національної безпеки та їхні спадкоємці не зможуть отримати компенсації
🔸За пошкоджене майно отримати грошову компенсацію буде неможливо, для таких випадків пропонують виключно відновлення через будівельні роботи та/або надання будівельних матеріалів для них.
🔸Власники знищених квартир та інших житлових приміщень одержать житловий сертифікат — документ, що підтверджує гарантії держави профінансувати придбання квартири або іншого житлового приміщення (у тому числі такого, що буде споруджене в майбутньому) в обсязі визначеної грошової суми.
🔸Власники приватних будинків матимуть вибір — отримати житловий сертифікат на купівлю квартири чи будинку або грошову компенсацію, яку будуть перераховувати на рахунок зі спеціальним режимом використання для фінансування будівництва.
🔸Граничний розмір компенсації — і грошової, і у вигляді житлового сертифіката — відсутній, як і обмеження щодо місцезнаходження, типу та площі нового житла, будівництво якого буде профінансоване через сертифікат.
🔸Використати сертифікат можна протягом п’яти років з дня його видачі, а відчужувати протягом 5 років, окрім успадкування, заборонено.
🔸До заяви необхідно буде додати копію документа, що підтверджує право власності або придбання нерухомості та, за наявності, матеріали фото- і відеофіксації до або після знищення.

💰Джерелами фінансування компенсації за пошкоджене та знищене майно будуть:
🔹кошти державного та місцевих бюджетів;
🔹кошти міжнародних фінансових організацій, інших кредиторів та інвесторів;
🔹міжнародна технічна та/або поворотна чи безповоротна фінансова допомога;
🔹репарації або інші стягнення з Російської Федерації;
🔹інші джерела, не заборонені законодавством України, в тому числі місцеві фонди, створені з метою надання компенсації та відновлення пошкоджених/знищених (зруйнованих) об’єктів нерухомого майна.

✅Механізм компенсації
☝🏻Подати заяву на компенсацію можна буде через Дію, ЦНАП, органи соцзахисту або ж нотаріуса.
Рішення щодо надання компенсації буде прийматись органами місцевого самоврядування, які створюватимуть відповідні Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації. Ці комісії розглядатимуть заяви, проводитимуть огляд зруйнованого житла та визначатимуть суму компенсації. Розмір компенсації вираховуватиметься відповідно до спеціальної методики, яка наразі розробляється КМУ