Новації кримінального кодексу. Криміналізація контрабанди в Україні: відповідальність. Навіщо контрабанду повертають у Кримінальний кодекс?

Кримінальне право
Сидоренко Віталій
06.07.2021
Юридичні послуги - Новації кримінального кодексу. Криміналізація контрабанди в Україні: відповідальність. Навіщо контрабанду повертають у Кримінальний кодекс?

     

      Законопроект “Про внесення змін до Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України щодо криміналізації контрабанди товарів та підакцизних товарів, а також недостовірного декларування товарів” № 5420 від 23.04.2021, Верховна Рада планує розглянути на позачерговому засіданні, що не може не тішити.

Він був внесений Президентом України та визначений як невідкладний. Комітет з питань правоохоронної діяльності на засіданні 12 травня рекомендував Верховній Раді ухвалити в першому читанні за основу, проте розгляд цього питання досі відкладався. Проект Закону передбачає внесення змін до Кримінального кодексу України та Кримінального процесуального кодексу України.

     Кримінальний кодекс України пропонується доповнити новими статтями :

– 201-2 “Контрабанда товарів”,

– 201-3 “Контрабанда підакцизних товарів”,

– 201-4 “Недостовірне декларування товарів”.

Під контрабандою в законопроекті розуміють дії, спрямовані на переміщення через митний кордон України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю товарів, вчинену у значному розмірі.

Пропонованою статтею 201-4 Кримінального кодексу України передбачається ввести кваліфікуючу ознаку такого кримінального правопорушення, як недостовірне декларування товарів, – сприяння у будь-якій формі службовою особою митного органу з використанням влади чи службового становища.

     Водночас вказаною статтею пропонується звільняти особу, яка вчинила діяння, що призвели до неправомірного зменшення чи звільнення від сплати митних платежів у значних, великих та особливо великих розмірах від кримінальної відповідальності, якщо така особа до притягнення до кримінальної відповідальності сплатила подвійний розмір несплаченого митного платежу.

Законопроектом також пропонуються внести зміни до статті 201 “Контрабанда”, статті 201-1 “Переміщення через митний кордон України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю лісоматеріалів або пиломатеріалів цінних та рідкісних порід дерев, лісоматеріалів необроблених, а також інших лісоматеріалів, заборонених до вивозу за межі митної території України)” та статті 305 “Контрабанда наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів чи прекурсорів або фальсифікованих лікарських засобів” Кримінального кодексу України. 

     Яка відповідальність передбачається?

За Контрабанду товарів ( запропонована стаття 201-2) передбачається штраф від 10 до 25 тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (далі – НМДГ).

Такі дії, вчинені раніше судимою особою, або за попередньою змовою групою осіб, або службовою особою з використанням влади чи службового становища, або у великому розмірі, передбачають більш суворе покарання :

    • штраф від п’ятдесяти тисяч до сімдесяти п’яти тисяч НМДГ
    • або позбавленням волі на строк від п’яти до десяти років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.

Якщо ж мова йде про організовану групу, то можна отримати позбавленням волі на строк від 7 до 11 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до 3 років та з конфіскацією майна.

     За всі ті ж дії, але вже з контрабандою підакцизних товарів, (крім електричної енергії) (стаття 201-3), є ризики отримати штраф від 20 тисяч до 40 тисяч НМДГ або позбавлення волі на строк від 3 до 6 років.

Такі дії, вчинені раніше судимою особою, або або за попередньою змовою групою осіб, або службовою особою з використанням влади чи службового становища, або у великому розмірі, караються штрафом від 75тисяч до 120 тисяч НМДГ або позбавленням волі на строк від 6 до 11 років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до 3 років та з конфіскацією майна.

І нарешті, контрабанда підакцизних товарів, вчинена організованою групою позбавить її учасників волі на строк від 10 до 12 років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до 3 років та з конфіскацією майна.

     Недостовірне декларування товарів (Стаття 201-4), тобто недостовірне декларування товарів, тобто внесення до митної декларації недостовірних відомостей або ненадання при митному оформленні за встановленою формою точних і достовірних відомостей про товари та/або транспортні засоби комерційного призначення, що підлягають обов’язковому декларуванню і випускаються у вільний обіг, якщо такі дії призвели або могли призвести до неправомірного зменшення чи звільнення від сплати митних платежів у значних розмірах, – призведе до штрафу від 10тисяч до 17 тисяч НМДГ.

Якщо недостовірне декларування призвело або могло призвести до неправомірного зменшення або звільнення від сплати митних платежів в особливо великих розмірах,- штраф буде становити від 95 тисяч до 120 тисяч НМДГ. Або можуть позбавити волі на строк від 5 до 8 років, з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до 3 років та з конфіскацією майна.

     За недостовірне декларування, яке вчинено за попередньою змовою зі службовою особою митного органу, або сприяння в будь-якій формі службовою особою митного органу вчиненню таких діянь з використанням влади чи службового становища, – позбавлятимуть волі на строк від п’яти до одинадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.

Особа, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо вона до притягнення до кримінальної відповідальності за статтею 204-1 сплатила подвійний розмір несплаченого митного платежу.

     Законопроектом також передбачаються зміни до статті 216 Кримінального процесуального кодексу України, відповідно до яких слідчі органів, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства, здійснюватимуть досудове розслідування кримінальних правопорушень, передбачених статтями 201-2, 201-3 та 201-4 Кримінального кодексу України.

Щодо підслідності контрабанди законопроект має виключення: пропонується визначити, що у разі якщо під час розслідування кримінальних правопорушень, передбачених статтями 201, 201-1, 201-2, 201-3, частиною четвертою статті 201-4 Кримінального кодексу України, встановлено, що вони вчинені службовою особою з використанням влади або службового становища, за наявності однієї з умов, визначених частиною п’ятою статті 216 Кримінального процесуального кодексу України, такі кримінальні правопорушення розслідуватимуться детективами Національного антикорупційного бюро України.

 Розділ XI “Перехідні положення” Кримінального процесуального кодексу України доповнюється положенням, відповідно до якого досудове розслідування вказаних кримінальних правопорушень здійснюватиметься слідчими органів, що здійснюють контроль за додержанням податкового законодавства, до початку функціонування Бюро економічної безпеки України.

     Навіщо контрабанду повертають у Кримінальний кодекс?

Повторна криміналізація контрабанди пов’язана з наступними подіями.

15 листопада 2011 року Верховна Рада України декриміналізувала контрабанду товарів шляхом прийняття Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо гуманізації відповідальності за правопорушення у сфері господарської діяльності” № 4025-VI, яким, серед іншого, внесла зміни до статті 201 Кримінального кодексу України. Так, з 2012 року і до сьогодні переміщення через митний кордон України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю товарів не є контрабандою і не вважається злочином.

     Чинна редакція статті 201 Кримінального кодексу України передбачає настання кримінальної відповідальності лише за переміщення через митний кордон України поза митним контролем або з приховуванням від митного контролю культурних цінностей, отруйних, сильнодіючих, вибухових речовин, радіоактивних матеріалів, зброї або боєприпасів (крім гладкоствольної мисливської зброї або бойових припасів до неї), частин вогнепальної нарізної зброї, а також спеціальних технічних засобів негласного отримання інформації.

Незаконне переміщення інших товарів, вказаних у цій статті, крім наркотичних речовин (стаття 305 Кримінального кодексу України), та лісоматеріалів або пиломатеріалів цінних та рідкісних порід дерев, лісоматеріалів необроблених, а також інших лісоматеріалів, заборонених до вивозу за межі митної території України (стаття 201-1 Кримінального кодексу України), на сьогоднішній день не є контрабандою.

Внаслідок такої декриміналізації упродовж тільки 2019 року працівниками Державної митної служби України стосовно посадових осіб підприємств складено понад 1 000 протоколів про порушення митних правил на суму 1,6 млрд гривень. Упродовж 2020 року – поняд 1 200 протоколів про порушення митних правил на суму 1,96 млрд гривень.

     Водночас у 2019 році на розгляд судів направлено 984 справи зазначеної категорії на суму 348,22 млн гривень, за результатами розгляду яких судами прийнято рішення про накладення штрафу в 788 справах (80 %) на суму 40,46 млн гривень (11,6 %) та застосовано конфіскацію в 765 випадках (77,7 %) на суму 39,56 млн гривень (11,4 %) (статистика з ).

За результатами розгляду 126 справ (12,8 %) на суму 142,96 млн гривень (41 %) судами прийнято рішення про закриття справ, у переважній більшості на підставі відсутності складу правопорушення, у тому числі через недоведення окремих елементів складу правопорушення.

Митні органи ж не мають достатніх повноважень та не в змозі здійснити усі необхідні заходи, спрямовані на документування і доказування обставин вчиненого правопорушення, що в подальшому унеможливлює притягнення винних осіб до відповідальності.

     Застосування передбачених Митним кодексом України адміністративних санкцій не стримує порушників від перевезення контрабанди,тому пропонується встановити кримінальну відповідальність за контрабанду товарів, підакцизних товарів (крім електричної енергії) та за недостовірне декларування товарів.

Отже, ми сподіваємось, що введення кримінальної відповідальності за контрабанду товарів та підакцизних товарів, а також за недостовірне декларування товарів забезпечить зменшення кількості порушень правил переміщення товарів через митний кордон України, та сприятиме припиненню схем незаконного переміщення товарів.