Що таке єМалятко: основні питання клієнтів.

Адміністративне право
Сидоренко Віталій
15.06.2021
Юридичні послуги - Що таке єМалятко: основні питання клієнтів.

     Вже рік, як на устах населення є поняття “єМалятко“.

Однак, досить часто виникає багато питань:

Як и коли оформити?
Хто має право?
Які строки отримання виплат?
та інше..

Відповідно загальних питань, які в нас виникали на практиці, надамо відповіть, хто підпадає під категорію та мав право, згідно закону, отримувати всі пільги та льготи, а також здійснювати реєстраційні дії зі смартфону або ж ПК.

Отже, що таке єМалятко?

єМалятко — комплексна послуга для батьків новонароджених. За однією заявою, поданою онлайн, можна зареєструвати народження дитини та отримати до 9-ти державних послуг від різних органів влади, потрібних при народженні дитини.

     Якими нормативно-правовими актами регулюється надання комплексної послуги «єМалятко»?

Постанова Кабінету Міністрів України від 10 липня 2019 № 691 «Про реалізацію експериментального проекту щодо створення сприятливих умов для реалізації прав дитини». Ознайомитися з положеннями постанови можна тут.

     Комплексна послуга «єМалятко» є обов’язковою для замовлення батьками новонароджених?

Ні, послуга надається виключно за бажанням батьків дитини чи одного з них.

     Які послуги надаються через «єМалятко»?

Базовою (обов’язковою) послугою комплексу «єМалятко» є державна реєстрація народження та визначення походження дитини. Отримати інші послуги окремо від цієї технічно неможливо.

Додатково заявники можуть обрати такі послуги:

    • реєстрація у Державному реєстрі фізичних осіб – платників податків (присвоєння дитині номеру платника податків);
    • внесення інформації про новонароджену дитину до Єдиного державного демографічного реєстру з присвоєнням унікального номера запису (УНЗР) в ньому;
    • визначення належності новонародженої дитини до громадянства України;
    • призначення допомоги при народженні дитини;
    • призначення допомоги на дітей, які виховуються у багатодітних сім’ях;
    • реєстрація місця проживання;
    • внесення відомостей про дитину до Реєстру пацієнтів, що ведеться в центральній базі даних електронної системи охорони здоров’я.

      Чому недоступні всі заявлені раніше послуги?

«єМалятко» – експериментальний проєкт, який працює зараз в режимі бета-тесту. Відповідно, не всі функції ще реалізовані. Реалізація та доопрацювання цього проєкту триватиме протягом 2020-2022 років, про що говориться в Постанові КМУ № 691.

Для замовлення, як мінімум, поки ще недоступна:

    • видача посвідчень батьків багатодітної сім’ї та дитини з багатодітної сім’ї.Протягом якого терміну батьки можуть отримати комплексну послугу «єМалятко»?

Батьки зобов’язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в органі державної реєстрації актів цивільного стану (стаття 144 Сімейного кодексу України). Несвоєчасна без поважної причини державна реєстрація батьками народження дитини тягне за собою накладення штрафу від одного до трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (стаття 212¹ Кодексу України про адміністративні правопорушення). Отримати комплексну послугу «єМалятко» можуть лише батьки, які не порушили термін.

     Куди звертатися батькам, які порушили термін звернення?

Коли термін державної реєстрації народження порушено, батькам необхідно звернутися до відділу ДРАЦС. Сплатити штраф, та після буде поновлено строк.

     Які строки отримання послуги?

Державна реєстрація народження дитини проводиться в день звернення заявника, а в разі подання заяви в електронній формі або через центр надання адміністративних послуг – у день її надходження або не пізніше наступного робочого дня у разі отримання такої заяви поза робочим часом відділу державної реєстрації актів цивільного стану.

Реєстрація місця проживання здійснюється в день подання особою документів або не пізніше наступного робочого дня у разі їх отримання поза робочим часом органу реєстрації..

Виплата допомоги при народженні відбувається протягом місяця-півтора з дати подачі заяви до 8 та 25 числа кожного місяця.

Отримати свідоцтво про народження заявники можуть лише в установі, де вони замовляли послугу?

Ні. Заявники також можуть замовити надсилання свідоцтва про народження рекомендованим листом. Вартість доставки сплачує заявник під час отримання листа.

     Куди звертатися, якщо строки надання послуг порушені?

Заявник може залишити свій відгук про послугу за QR-кодом, що в кінці заяви.

Також заявникам слід написати на офіційні сторінки «єМалятко» у соцмережах.

     Хто може отримати комплексну послугу «єМалятко»?

Заяву для отримання комплексної послуги «єМалятко» можуть подати:

    • батьки, які перебувають у шлюбі і мають спільне прізвище (двоє або один з батьків);
    • батьки, які перебувають у шлюбі, але мають різні прізвища (двоє або один з батьків за наявності нотаріальної довіреності та згоди відсутнього з них щодо присвоєння дитині прізвища);
    • батьки, які не перебувають у шлюбі (двоє або один з батьків за наявності нотаріальної довіреності та спільної заяви матері та батька щодо визнання батьківства);
    • одинокі мами.Заяву «єМалятко» хоче подати бабуся/дідусь дитини, на якого батьки оформили нотаріальну довіреність. Чи можна надати послугу?

Ні. Заяву «єМалятко» повинні подавати виключно батьки дитини або один із них.

     Чи можете подати заяву «єМалятко» опікун дитини?

Ні. Наразі подати заяву можуть виключно батьки дитини або один із них.

     Батьки дитини вже отримали свідоцтво про народження. Чи зможуть вони отримати інші послуги, що входять до комплексної послуги «єМалятко»?

Ні. «єМалятко» – це комплекс послуг, які надаються за життєвою подією, а саме народженням дитини. Отже, основна послуга – це саме державна реєстрація народження дитини та визначення її походження, під час якої батьки мають змогу отримати додаткові послуги.

Якщо батьки вже мають свідоцтво про народження, для отримання інших послуг їм слід звернутися до відповідних установ.

     Дитина заявників народилася не у пологовому будинку. Чи зможуть вони отримати послугу?

Ні. Обов’язковим документом, який потрібен для заповнення заяви, є медичне свідоцтво про народження за формою 103/о (або медичний висновок про народження). Його видають виключно у випадках, коли дитина народилася у медичному закладі. Дітям, народженим поза медичним закладом або в результаті застосування репродуктивних технологій, видають медичне свідоцтво про народження за іншою встановленою формою.

     Дитина народилася до спливу 10 місяців після припинення попереднього шлюбу матері. Чи зможуть заявники отримати послугу?

Ні. Відповідно до законодавства, дитина, яка народжена до спливу десяти місяців після припинення шлюбу або визнання його недійсним, походить від подружжя. Якщо батьком дитини є інший чоловік, заявникам слід звернутися до відділу ДРАЦС, де потрібно подати спільну заяву про невизнання колишнього чоловіка батьком дитини.

     Що робити, якщо батьки мають статус внутрішньо переміщених осіб?

Місцем реєстрації потрібно зазначити адресу в паспорті, а не з довідки про взяття на облік внутрішньо переміщених осіб.

     Які документи необхідні для замовлення послуги?

Заявники повинні надати оригінали:

    • паспортів обох батьків (або цифрові паспорти у мобільному застосунку «Дія»);
    • медичного свідоцтва про народження за формою № 103/о (або повідомити адміністратору номер медичного висновку про народження).

Для заповнення заяви на порталі Дія також знадобиться інформація:

    • про Реєстраційний номер облікової картки платника податків (РНОКПП) обох батьків (за наявності);
    • зі свідоцтва про шлюб (місце та дата реєстрації, орган, що уклав шлюб);
    • відомості про присвоєння унікального номера запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (УНЗР) одного з батьків – для замовлення послуги з присвоєння УНЗР дитині;
    • номер рахунку в форматі IBAN – для замовлення послуги з призначення допомоги при народженні.

Оригінали цих документів не потрібні! Батьки можуть надати інформацію усно або показати фото у телефоні чи скан-копію.

     У яких випадках батькам потрібно мати з собою нотаріальну довіреність та заяву?

Якщо заяву «єМалятко» подає один з батьків дитини, потрібно додатково пред’явити:

    • письмову згоду другого з батьків щодо реєстрації місця проживання новонародженої дитини разом з одним із них – якщо матір та батько дитини зареєстровані за різними адресами;
    • заяву матері та батька дитини про визнання батьківства – якщо батьки дитини не перебувають у шлюбі;
    • письмову згоду другого з батьків про присвоєння дитині прізвища – якщо батьки мають різні прізвища.У одного з батьків дитини відсутнє місце реєстрації. Які послуги зможуть отримати заявники?

У такому разі заявникам потрібно відмовити у наданні комплексної послуги «єМалятко». Технічною особливістю системи є обов’язкове заповнення полів у заяві про місце реєстрації обох батьків.

      Чи існують вимоги щодо присвоєння дитині прізвища, імені та по батькові?

Порядок присвоєння прізвища, власного імені та по батькові врегульовано нормами Сімейного кодексу України.

Ім’я дитини визначається за згодою батьків. Ім’я дитини, народженої жінкою, яка не перебуває у шлюбі, у разі відсутності добровільного визнання батьківства визначається матір’ю дитини. Дитині може бути дано не більше двох імен, якщо інше не випливає із звичаю національної меншини, до якої належать мати і (або) батько.

Прізвище дитини визначається за прізвищем батьків. Якщо мати та батько мають різні прізвища, прізвище дитини визначається за їхньою згодою. Батьки, які мають різні прізвища, можуть присвоїти дитині подвійне прізвище, утворене шляхом з’єднання їхніх прізвищ.

По батькові дитині присвоюється за власним іменем батька. Якщо батько має подвійне власне ім’я, то по батькові дитині присвоюється за одним із них на вибір батьків. На прохання батьків по батькові може також утворюватися згідно з національними традиціями або не присвоюватися взагалі.

     Що буде записано у графі «Відомості про батька», якщо заяву подає одинока матір?

Запис про батька дитини провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім’я та по батькові дитини записуються за її вказівкою.