Чи існує захист від дискримінації щодо осіб за ознакою зайвої ваги

Трудове право
Мирошниченко Анастасія
15.04.2021
Юридичні послуги - Чи існує захист від дискримінації щодо осіб за ознакою зайвої ваги

   

      Якщо дискримінація щодо працівників за ознакою статі, віку, раси, етнічної приналежності, сексуальної орієнтації, релігії або інвалідності заборонена в більшості країн, то багато роботодавців і досі вважають цілком прийнятним відмовляти кандидатам на основі надлишкової ваги.

     Роботодавці мають упереджене ставлення щодо здібностей людей із зайвою вагою, припускаючи, що їм важко справлятися з фізичним навантаженнями або працювати тривалий час. Утім, деякі люди з надмірною вагою можуть бути досить сильними та витривалими.

     Нормативно-правова база:
Коаліція за права людей з ожирінням зі штату Флорида розробила Інструкцію для роботодавців по всьому світу, яка допоможе боротися з упередженим ставленням і зменшити дискримінацію щодо працівників за ознакою ваги на робочому місці.

Коаліція закликає роботодавців:
*включати упередження щодо ваги тіла у свої програми боротьби з булінгом на робочому місці

*проводити спеціальні курси для менеджерів, які займаються наймом працівників.

     Судова практика:                                         

На жаль, механізму правового захисту практично не існує

     У справі Kaltoft v. Billund Kommune від 18.12.2014 р. вихователь із Данії Карстен Калтофт намагався оскаржити дискримінацію щодо себе за ознакою ваги на підставі норм про дискримінацію за ознаками здоров’я (інвалідність). Проте заявник називав зайву вагу інвалідністю, що є не одним і тим самим. У цьому рішенні Європейський Суд справедливості постановив, що захищатиме лише тих працівників із зайвою вагою, які мають інвалідність та в разі їхньої непрацездатності.

     На початку 1990-х років Комісія з питань рівного працевлаштування в США домоглася скасування більшості стандартів до зовнішнього вигляду працівників у справі про дискримінацію за ознакою статі проти американської авіакомпанії, яка встановила певні стандарти ваги для своїх стюардес. Однак авіакомпанія так і не визнала ані відповідальності, ані дискримінації при працевлаштуванні (Association of Professional Flight Attendants v. American Airlines, Inc., № 4088-791E від 28.08.1991) (Consent Decree)).

     Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ у листі від 07.05.2014 р. зазначив: «Недопустимим є порушення рівності трудових прав громадян не лише на підставі ознак, зазначених у ч. 2 ст. 24 Конституції України, ст. 2-1 КЗпП, п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону, а й за ознаками віку, кольору шкіри, іншими фізичними ознаками (вага, зріст, вади мовлення, вади обличчя), сімейного стану, сексуальної орієнтації тощо.