Електронна трудова книжка: міф чи реальність? Що передбачено Законом?

Цивільне право
Сидоренко Віталій
09.02.2021
Юридичні послуги - Електронна трудова книжка: міф чи реальність? Що передбачено Законом?

   

       Нещодавно Верховна Рада прийняла Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі”(далі-Закон), який передбачає поступовий перехід від паперових трудових книжок до електронних до 2025 року. Слід зазначити, що протягом цього часу можна використовувати обидва варіанти уже наявних або внесених відомостей про трудову діяльність працівника з Державного реєстру).
      Закон передбачає  облік трудової діяльності працівника в електронній формі, крім того, ним врегулюється порядок накопичення, обробки та використання цієї інформації  для підтвердження наявного стажу роботи і  автоматичного (без особистого звернення особи) призначення пенсій зі збереженням за особою права відстрочки виходу на пенсію.
     Тобто, коли настає право на соціальну виплату пенсії, держава інформує про можливість її отримання та її розрахунковий розмір. Проте, право вибору для покращення запропонованого розрахункового розміру зберігається, наприклад:

    • працівник може надати  відомості про отримувану заробітну плату за період до 2000 року (для запровадження персоніфікованого обліку);
    • працівник може відтермінувати свій вихід на пенсію для одержання підвищення до неї на 0,5–0,75 % за кожний повний місяць роботи після досягнення пенсійного віку;
    • працівник може використати право на призначення пенсії.

     Це буде відбуватись  через додаток «Дія»  або особистий кабінет особи на сайті Пенсійного фонду України. Також через веб портал ПФУ відбуватиметься  внесення відомостей трудової діяльності до Держреєстру  ,тобто сканованих або оцифрованих передбачених законодавством документів з обов’язковим електронним підписом.
      Вже після внесення вищезазначених відомостей, роботодавець зобов’язується видати оригінал паперової трудової книжки на руки під підпис, а також  оригінал буде зберігатись працівником як офіційний документ. Зазначається, якщо працівник виявить бажання продовження його ведення то роботодавець буде зобов’язаний вести електронний та паперовий обіг паралельно, тобто внести дані про прийняття на роботу, переведення та звільнення.
     Суттєвою перевагою переходу на  електронний облік трудової діяльності, крім автоматизованого нарахування пенсій та вибору розрахункового розміру, є можливість відстежувати свій трудовий стаж у додатку «Дія» у розділі «Кабінет громадянина» з можливістю підтвердити його за необхідністю.
    Отже, прийнятий закон достатньо  комплексно підходить до вирішення питань , пов’язаних з переходом до електронної форми обліку трудової діяльності працівника. В майбутньому це дозволить їм стати новою функціональною основою  трудових відносин.