Компенсації для пасажирів за невиконання умов договору авіаперевізником

Цивільне право
Сидоренко Віталій
19.01.2021
Юридичні послуги - Компенсації для пасажирів за невиконання умов договору авіаперевізником

     Права авіапасажирів регулюються Наказом затвердженим Державною авіаційною службою України «Про правила повітряних перевезень та обслуговування пасажирів і багажу», «Повітряним кодексом України» та Цивільним кодексом України.

     Так, за наявності наступних умов ви маєте законне право вимагати від авіаперевізника повернути протягом 7 днів повну вартість квитка або змінити маршрут поїздки й відправлення при першій можливості та наявності вільних місць у літаку (ст. 105 Повітряного кодексу України). Вас, як пасажира, не проінформовано про скасування рейсу:

– за два тижні до запланованого часу відправлення;
– у період від 7 до 14 днів до запланованого часу відправлення і не було запропоновано зміну маршруту, що дасть змогу вирушити з пункту відправлення не пізніше ніж за 2 години до запланованого часу відправлення та прибути в кінцевий пункт призначення не пізніше ніж через 4 години після запланованого часу прибуття;
– менш ніж за 7 днів до запланованого часу відправлення і не було запропоновано зміну маршруту, що дасть змогу вирушити з пункту відправлення не пізніше ніж за годину до запланованого часу відправлення та прибути в кінцевий пункт призначення не пізніше ніж через 2 години після запланованого часу прибуття.

     Варто пам’ятати, що Перевізник не зобов’язаний виплачувати компенсацію, якщо він може надати підтвердження того, що причиною скасування рейсу була дія непереборної сили або надзвичайна ситуація, якій не можна було запобігти, навіть якби було вжито усіх заходів. (ч. 3 ст. 104 ПКУ).

     У разі затримки рейсів дальністю до 1500 км на 2 години, дальністю від 1500 до 3500 км на 3 години, дальністю понад 3500 км на 4 години відповідно до ст. 106 ПКУ та гл. 4 розд. XVI Правил № 735 ви можете вимагати від авіакомпанії:

– харчування;
– здійснити два безкоштовні дзвінки;
– відправити телекс-, факс-повідомлення чи повідомлення електронною поштою, якщо для цього є технічні умови.

     Якщо затримка рейсу перевищує 5 годин, то авіаперевізник має запропонувати на вибір: відшкодування вартості перевезення протягом 7 днів або зміну маршруту (чи відправлення при першій можливості та наявності вільних місць у літаку).

Ваші дії.

    1. Зібрати докази для підтвердження. Наприклад, договір, авіаквиток з відмітками про затримку, перенесення, скасування рейсу, посадковий талон, чеки на додаткові витрати – трансфер до аеропорту, їжу і т.д.
    2. Підготувати письмову претензію до авіаперевізника, у якій детально викласти ситуацію що сталася, підкріпити доказами і зазначити пропозиції щодо сплати належної Вам, як пасажирові компенсації.
    3. Перевізник зобов’язаний розглянути таку претензію й повідомити заявника про її задоволення чи відхилення з обґрунтуванням підстав протягом 3 місяців із дати її отримання.

    Отже, як правило авіаперевізник намагається вирішити цю проблему без судових спорів. Проте якщо все ж Вам відмовили у компенсації потрібно звертатися до суду з цивільним позовом. У такому разі Вам додатково потрібно мати довідку від адміністрації аеропорту щодо факту затримки, скасування рейсу чи перельоту і звичайно підтверджуючі документи, вказані вище.