Нова фіксація штрафів: пересування смугою громадського транспорту

Адміністративне право
Ішутко Сергій
16.02.2021
Юридичні послуги - Нова фіксація штрафів: пересування смугою громадського транспорту

     Від вчора, 15 лютого 2021 року, почала функціонувати система фіксації адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху в автоматичному режимі з порушення правил руху і зупинки на смузі для маршрутних транспортних засобів, що передбачено в ч. 3 ст. 122 КУпАП.

     Новий вид «листів щастя», чи все ж таки потрібна норма для зменшення завантаженості руху громадського транспорту?

     Відповідно ч. 3 ст. 122 КУпАП сума за порушення правил руху і зупинки на смузі для маршрутних транспортних засобів, а так само порушення правил зупинки, стоянки, що створюють перешкоди дорожньому руху або загрозу безпеці руху, – тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 30 НМДГ (тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян), тобто 510 грн.

     Разом з тим, якщо сплатити штраф протягом 10 днів з дні набрання законної сили Постанови, сума штрафу зменшується удвічі. Тобто, замість 510 грн потрібно буде сплатити 255 грн. Усього ж, загальний строк оплати штрафу – 30 днів з дня набрання законної сили. Несплата штрафу у відведений термін загрожує відкриттям виконавчого провадження.

     Чи є це велика сума, для учасників дорожнього руху, які кожного дня пересуваються смугою міського транспорту, дійсно залишається питання. Однак, один, два або десять разів даного правопорушення мають вже перевагу, в грошовому еквіваленті, щоб задуматись над скоєним.

     Статтею. 283 КУпАП встановлено, що Постанова у справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, що зафіксоване в автоматичному режимі повинна містити відомості на веб-сайту в мережі Інтернет, на якому особа може ознайомитися із зображенням чи відеозаписом транспортного засобу в момент вчинення адміністративного правопорушення, а також ідентифікатор для доступу до зазначеної інформації та порядок звільнення від адміністративної відповідальності.

     Наразі для того, щоб ознайомитись із зображенням чи відеозаписом транспортного засобу в момент вчинення адміністративного правопорушення та Постановою в електронній формі, функціонує спеціальний сервіс (https://bdr.mvs.gov.ua/) перевірки подій з ознаками адміністративних правопорушень у сфері безпеки дорожнього руху.

     Роблячи аналіз, не можна запевняти що це саме нововведення в законодавстві, бо в КУпАП дана норма вже достатньо давно, однак автоматична фіксація з порушення правил руху і зупинки на смузі для маршрутних транспортних засобів введена в дію тільки тепер.

     Виходячи з моєї практики, як адвоката, так і досвідченого водія, можу сказати, що після введення в дію автоматичної фіксації перевищення встановлених обмежень швидкості руху, дійсно стало менше ДТП та водії нормують швидкість, щоб не отримувати «листи щастя».

     Щодо переваг після введення в дію камер фіксації пересування зупинки на смузі для маршрутних транспортних засобів по – перше, для того, знизити кількість дорожньо-транспортних пригод.

     По – друге, міський маршрутний транспорт буде пересуватись без перешкод для руху, що є доцільно

     По – третє, що кошти від штрафів за порушення ПДР, які зафіксовані в автоматичному режимі, будуть направлятись на покращення дорожньої інфраструктури, а також на безпеку дорожнього руху.

     Вбачаючи вище зазначене, та всі майбутні перспективи, є й негативні аспекти, які наразі ще не вирішені МВС. На мій погляд, буде велика кількість постанов, за порушенням водіями перетину та проїзду по смузі для маршрутних транспортних засобів, при виключних обставинах, а саме: ДТП, що перешкоджає руху по основним смугам; дорожня «пробка», яка унеможливлює перестроювання для здійснення руху без перешкод; та інші. Будуть ставати гострі питання, щодо зменшення навантаженості транспортних засобів, особливо у великих містах, на прикладі м.Києва, Харкові, так як багато водіїв вважають, що смуга громадського транспорту, «теж смуга для пересування, щоб скоротити час», однак це не так.

     Отже, дійсно ще багато нюансів, які потрібно вирішувати для повної оптимізації роботи системи фіксації адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху в автоматичному режимі з порушення правил руху і зупинки на смузі для маршрутних транспортних засобів.

 

Якщо у Вас виникли додаткові питання,
для отримання консультації телефонуйте: + 38 096 016 111 2 
та/або пишіть: yurisvest@gmail.com