Сфера послуг на українській мові: законодавче нововведення

Адміністративне право
Топчій Петро
15.01.2021
Юридичні послуги - Сфера послуг на українській мові: законодавче нововведення

     Закон України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» ( ЗУ №2704-VIII від 16 липня 2020 р.) не є новостворенним законом. Але вже із 16 січня 2021 року будуть включені норми, які стосуються обов’язкового обслуговування клієнтів українською мовою.

     Відповідно до ч. 7 ст. 1 закону, статус української мови як єдиної державної мови передбачає обов’язковість її використання на всій території України при здійсненні повноважень органами державної влади та місцевого самоврядування, а також в інших публічних сферах суспільного життя.

     З 16 січня 2021 року обов’язкове використання державної мови передбачається у наступних сферах:

    • сфері обслуговування споживачів;
    • сфері освітніх послуг (гуртки, секції у тому числі);
    • сфері медичного обслуговування;
    • надання соціальних послуг. 

     Також на українській мові має подаватися інформація в цінниках, інструкціях, технічних характеристиках, маркуванні, квитках, меню тощо. Однак інформація державною мовою про товари та послуги може дублюватися й іншими мовами. За умови недотримання норм закону в частині використання української мови у вищевказаних сферах, приписами статті 57 закону передбачається накладення штрафу від 5100 до 6800 гривень.

     Як це працює:

     У разі порушення суб’єктом господарювання, що провадить господарську діяльність на території України, вимог, встановлених статтею 30 цього Закону- Уповноважений, його представник складає акт про результати здійснення контролю за застосуванням державної мови, оголошує такому суб’єкту попередження та вимогу усунути порушення протягом 30 днів від дати складення акта, про що зазначається в акті.

     У разі ж повторного протягом року порушення вимог закону, Уповноважений, його представник складає протокол.

     Справи про порушення суб’єктом господарювання, що провадить господарську діяльність на території України, вимог Закону розглядає Уповноважений на підставі відповідних актів про результати здійснення контролю за застосуванням державної мови, інших матеріалів, зібраних Уповноваженим або його представником під час здійснення контролю або під час розгляду питання, пояснень суб’єкта господарювання та доданих ним документів.

     Суму штрафу до державного бюджету необхідно буде перерахувати у 15-ти денний строк після отримання постановиПостанову про накладення штрафу за порушення закону у сфері застосування державної мови може бути оскаржено до суду.

     Також кожен громадянин може скласти скаргу на ім’я Уповноваженого із захисту державної мови, направити її письмово або електронною поштою на адресу Уповноваженого. При цьому важливо надати максимально повну інформацію про суб’єкт господарювання, обставини та докази, що підтверджують порушення.

     Отже, у будь-якому випадку, для накладення штрафу повинні бути грунтовні докази, що суб’єкт господарювання дійсно порушив вимоги закону, тому перед сплатою штрафу потрібно аналізувати ці докази на відповідність законодавству, у випадку не відповідності необхідно звертатися до суду.