Умови поділу іпотечної квартири між подружжям, чию сторону прийме суд

Цивільне право
Ішутко Сергій
11.12.2020
Юридичні послуги - Умови поділу іпотечної квартири між подружжям, чию сторону прийме суд

(Аналіз Постанови Пленуму Верховного Суду України від 02.04.2020 по справі № 638/17330/16-ц)

 

 При поділі спільного майна подружжя може виникнути багато проблем. Зокрема одною з актуальних потреб є поділ іпотечного майна.

     По-перше, відповідно до положень Сімейного кодексу України,  укладення договору в період шлюбу одним із подружжя, вважається що останній діє за згодою другого з подружжя.

     Дана норма розповсюджується і на іпотечне майно, що придбане за кредитні кошти. Тобто, якщо один із подружжя укладає договір купівлі-продажу нерухомості під заставу майна, такий договір в обов’язковому порядку повинен бути нотаріально посвідченим, згода другого з подружжя має бути, також, нотаріально засвідчена. Відповідно, такий договір створює обов’язки для другого з подружжя, адже при наявності нотаріальнї згоди другого з подружжя таке майно використовується в інтересах сім’ї.

     Короткий виклад обставин справи: 

     Придбаний за кредитні кошти будинок у судовому порядку був поділений між подружжям із визначенням рівних часток у праві спільної сумісної власності. Позивачка звернулась до суду з позовом про визнання боргу колишнього подружжя спільним зобов’язанням, стягнення в порядку зворотної вимоги (регресу) частини грошових коштів з іншого з подружжя.

     Суд встановив, що оскільки після поділу майна подружжя і визначення частки у спільній сумісній власності позивачка виконала зобов’язання обох співвласників набутого за позичені кошти майна, повністю повернула кредитору борг, виконавши у такий спосіб і зобов’язання відповідача, тому вона має право на отримання відшкодування частини сплачених нею грошових коштів.

     Виходячи з вищезазначеного Верховний Суд у Постанові від 02.04.2020 по справі № 638/17330/16-ц зазначає, що право на спільну сумісну власність на квартиру презюмує боргове зобов’язання – повернення грошової суми, що позичалася на придбання цього будинку.

     Отже, враховуючи висновок Верховного суду, іпотечне майно ділиться навпіл між подружжям, як і солідарна виплата боргового зобов’язання. За умови, якщо договір був укладений в інтересах сім’ї, та це підтверджуються письмовою нотаріально-засвідченою згодою подружжя. 

 

 

Якщо у Вас виникли додаткові питання, для отримання консультації телефонуйте: + 38 (044) 259 71 59  та/або пишіть: yurisvest@gmail.com