Умови поділу іпотечної квартири між подружжям, чию сторону прийме суд

Цивільне право
Ішутко Сергій
11.12.2020
Умови поділу іпотечної квартири між подружжям, чию сторону прийме суд

(Аналіз Постанови Пленуму Верховного Суду України від 02.04.2020 по справі № 638/17330/16-ц)

 

 При поділі спільного майна подружжя може виникнути багато проблем. Зокрема одною з актуальних потреб є поділ іпотечного майна.

     По-перше, відповідно до положень Сімейного кодексу України,  укладення договору в період шлюбу одним із подружжя, вважається що останній діє за згодою другого з подружжя.

     Дана норма розповсюджується і на іпотечне майно, що придбане за кредитні кошти. Тобто, якщо один із подружжя укладає договір купівлі-продажу нерухомості під заставу майна, такий договір в обов’язковому порядку повинен бути нотаріально посвідченим, згода другого з подружжя має бути, також, нотаріально засвідчена. Відповідно, такий договір створює обов’язки для другого з подружжя, адже при наявності нотаріальнї згоди другого з подружжя таке майно використовується в інтересах сім’ї.

     Короткий виклад обставин справи: 

     Придбаний за кредитні кошти будинок у судовому порядку був поділений між подружжям із визначенням рівних часток у праві спільної сумісної власності. Позивачка звернулась до суду з позовом про визнання боргу колишнього подружжя спільним зобов’язанням, стягнення в порядку зворотної вимоги (регресу) частини грошових коштів з іншого з подружжя.

     Суд встановив, що оскільки після поділу майна подружжя і визначення частки у спільній сумісній власності позивачка виконала зобов’язання обох співвласників набутого за позичені кошти майна, повністю повернула кредитору борг, виконавши у такий спосіб і зобов’язання відповідача, тому вона має право на отримання відшкодування частини сплачених нею грошових коштів.

     Виходячи з вищезазначеного Верховний Суд у Постанові від 02.04.2020 по справі № 638/17330/16-ц зазначає, що право на спільну сумісну власність на квартиру презюмує боргове зобов’язання – повернення грошової суми, що позичалася на придбання цього будинку.

     Отже, враховуючи висновок Верховного суду, іпотечне майно ділиться навпіл між подружжям, як і солідарна виплата боргового зобов’язання. За умови, якщо договір був укладений в інтересах сім’ї, та це підтверджуються письмовою нотаріально-засвідченою згодою подружжя. 

 

 

Якщо у Вас виникли додаткові питання, для отримання консультації телефонуйте: + 38 (044) 259 71 59  та/або пишіть: yurisvest@gmail.com